Print Page Options
Previous Prev Day Next DayNext

New Testament in a Year

Read the New Testament from start to finish, from Matthew to Revelation.
Duration: 365 days
Библия, синодално издание (BOB)
Version
Марк 6:1-29

(A)Оттам Той излезе и дойде в отечеството Си; а учениците Му Го следваха.

(B)Като настана събота, Той захвана да поучава в синагогата; и мнозина, които слушаха, с учудване говореха: откъде у Него това? Каква е тая мъдрост, която Му е дадена, че се вършат такива чудеса чрез ръцете Му?

(C)Не е ли Той дърводелецът, Марииният син, брат на Иакова, Иосия, Иуда и Симона? И не са ли тук между нас сестрите Му? И падаха в съблазън поради Него.

(D)А Иисус им казваше: пророк не бива без почит, освен в отечеството си, между сродници и у дома си.

И не можеше да извърши там никакво чудо; само малцина болни изцери, като възложи ръце върху им.

(E)И се чудеше на неверието им. И ходеше по околните села и поучаваше.

(F)Като повика дванайсетте, начена да ги разпраща по двама, и им даде власт над нечистите духове.

И им заповяда, нищо да не взимат за по път, освен една тояга: ни торба, ни хляб, ни пари в пояса,

но да се обуват в прости обуща и да не обличат две дрехи.

10 И рече им: ако някъде влезете в къща, оставайте в нея, докато си отидете оттам.

11 (G)И ако някои не ви приемат, нито ви послушат, като излизате оттам, отърсете праха от нозете си, за свидетелство срещу тях. Истина ви казвам: по-леко ще бъде на Содом и Гомора в съдния ден, отколкото на оня град.

12 Те тръгнаха и проповядваха покаяние;

13 (H)изгонваха много бесове, и мнозина болни помазваха с елей, и ги изцеряваха.

14 (I)Цар Ирод чу за Иисуса (понеже името Му стана известно) и казваше: Иоан Кръстител е възкръснал от мъртвите, та затова стават чудеса чрез него.

15 Други казваха: това е Илия; а други: пророк е, или като един от пророците.

16 А Ирод, като чу, каза: това е Иоан, когото аз обезглавих; той е възкръснал от мъртвите.

17 (J)Защото сам Ирод бе проводил да хванат Иоана и го свърза в тъмницата, зарад Иродиада, жена на брата му Филипа, понеже се бе оженил за нея.

18 (K)Защото Иоан говореше на Ирода: не ти е позволено да водиш братовата си жена.

19 А Иродиада го мразеше и искаше да го убие; ала не можеше.

20 (L)Защото Ирод се страхуваше от Иоана, като знаеше, че той е мъж праведен и свет, и го пазеше; много работи вършеше от послушание към него, и с приятност го слушаше.

21 И като дойде сгоден ден, когато Ирод, по случай рождения си ден, даваше гощавка на своите велможи, воеводи и на стареите галилейски,

22 дъщерята Иродиадина влезе, игра и у годи на Ирода и на сътрапезниците му. Царят каза на девойката: искай от мене, каквото щеш и ще ти дам.

23 И закле ѝ се: каквото и да поискаш от мене, ще ти дам, – дори и половината си царство.

24 А тя излезе и попита майка си: какво да искам? Тя отговори: главата на Иоана Кръстителя.

25 И тозчас влезе бързешком при царя, поиска и рече: искам още сега да ми дадеш на блюдо главата на Иоана Кръстителя.

26 Царят се натъжи, но заради клетвата и сътрапезниците си не иска да ѝ откаже.

27 И веднага, като изпрати оръженосец, царят заповяда да донесат главата му.

28 А той отиде, отсече му главата в тъмницата и я донесе на блюдо, та я даде на девойката, а девойката я даде на майка си.

29 Учениците му, като чуха, дойдоха и дигнаха тялото му, та го погребаха.

Библия, синодално издание (BOB)

Дигитална версия: Copyright by © Българско библейско дружество 2016. Използвани с разрешение.